Slovník pojmů modelingu

Uvádíme zde seznam pojmů, se kterýma se v oblasti modelingu můžete setkat. Pokud narazíte na pojem, kterému nerozumíte a není zde uveden, tak nám napište o jeho vysvětlení - kontakt.


A

Akt - Fotografie aktu je umělecký fotografický směr, jehož tématem je zobrazení zcela nahého (akt) nebo částečně odhaleného lidského těla (poloakt). Akt by měl ukázat, jak tělo opravdu vypadá z estetického hlediska, a přiblížit rozdíl mezi nahým tělem ve skutečnosti a jeho obrazem v umění.
Zdroj

C

Casting - [kásting] Schůzka na kterou si klient zve modelky/modely, z nichž si pak vybírá. Výběr probíhá na základě různých kritérií, k nimž patří např. pohlaví, věk, etnický vzhled, barva a typ vlasů, barva očí, barva hlasu, výška, váha, míry, předchozí zkušenosti s focením atd.
Zdroj

G

Glamour - je fotografický žánr, kde nejsou definovány pevné meze. Glamour se snaží zachytit na fotografii krásu, půvab a přitažlivost lidského těla. Patří zde spoře oděná či polonahá těla, kde jsou choulostivější partie vhodně zakryty oblečením, případně i jinou částí těla. Dále se do Glamour žánru řadí fotografie zcela oblečené modelky, ale zpracováním musí u diváka vyvolat určitý pocit erotična a sexuálního napětí.
Zdroj

H

Haute couture - (český překlad: vysoké šití nebo spíše vysoké krejčovství) je francouzský mezinárodně používaný, termín z oblasti módy označující oblečení šité na míru a vyrobené v Paříži a často imitované v ostatních známých městech módy jako jsou: New York, Londýn a Milán. Oblečení „haute couture“ je nejen šité na míru pro určitého zákazníka, ale při jeho výrobě jsou použité vysoce kvalitní a drahé látky a je šité rukou s extrémním důrazem na detail a zakončení.
Zdroj

Hostesing - odvozeno od slova hosteska. Hostesky se uplatní na různých firemních akcích, veletrzích nebo výstavách. Často to také zahrnuje vybírání vizitek a kontrolu vstupenek u vchodu, usazování lidí na místa podle pozvánek, asistence při soutěžích, rozdávání letáčků na společenských akcích nebo i na ulici.

K

Konfekční velikost - Cizím slovem konfekce označujeme zpravidla hromadnou průmyslovou výrobu oděvů či oděvních doplňků ve velkém měřítku, nejčastěji v normalizovaných resp. standardizovaných velikostech. Zjednodušeně řečeno, jde o velikost vašeho oblečení.


Zdroj

P

Poloakt - viz Akt

S

Setkarta - je vizitka modelky nebo modela. Jde o papírovou kartu ve formátu A5 nebo menší, na které bývá z jedné strany velká fotografie modelky/modela a z druhé strany několik menších. Na zadní straně jsou též základní informace o modelce/modelovi (např. jméno, výška, konfekční velikost) a jméno agentury. Většinou si model nechává vytisknout větší počet (tj. stovky až tisíce), aby mohl na castinzích a všude kde je třeba setkartu zanechat (jsou na castinzích vyžadovány) a také proto, že čím větší počet setkaret si necháte zhotovit, tím budou menší náklady za kus.
Zdroj

Snapshot - Je jednorázová fotografie, někdy se jí také říká polaroid. Jedná se o fotografii, která se používá buď jako zkouška před focením na ostro (tj. zejména použitím větších, tedy dražších filmových formátů) anebo častěji jako jakýsi nejjednodušší fototest, tedy jednoduchá fotografie modelu používaná zejména pro účely castingů a zahraničních klientů. V tomto případě se většinou fotí bez nalíčení jako detail obličeje s dozadu sepnutými vlasy a fotka celé postavy většinou v bikinách, aby zahraniční skaut, který přijede měl fotografie Vaší postavy pro agenturu, pro kterou pracuje. Snapshot může také sloužit jako ukázka aktuální podoby modelu v případě, že fotky v booku jsou starší nebo neukazují, jak vypadá model ve skutečnosti.
Zdroj

T

TFP - Time for Print - "Čas za fotky" - Jde o dohodu mezi modelkou/modelem a fotografem. Jedná se vlastně o vzájemnou protislužbu. Honorářem pro modelku/modela jsou vzniklé fotografie (často v případě, kdy nemají dostatek svých propagačních materiálů) a fotograf tak může nafotit fotky pro svou výstavu, prezentaci, internet nebo vlastní katalog.